Збараж – це невелике красиве місто, яке розташоване у Тернопільській області. У ньому дуже багато історичних пам’яток. Однією з найбільш відомих є Збаразький замок. Він розташований на Замковій горі у парку майже в центрі міста. Збаразький замок, адреса якого вулиця Хмельницького, 28 є культурною та історичною пам’яткою, до якої їдуть туристи зі всіх куточків України. Хто побудував Збаразький замок та чим він цікавий дізнаєтеся далі.
Історія замку
Збараж відомий перш за все своїм величним замком. Сучасний вигляд він мав не завжди, адже перед тим на місці нинішньої споруди були й інші будівлі. Але всі вони були зруйновані. Збаразький замок, легенда якого досить цікава, був побудований братами Збаразькими. Вони хотіли звести щось дійсно грандіозне. Тому Юрій і Христофор Збаразькі і стали засновниками неймовірного замку. На Збараж часто нападали вороги, адже тут були величезні поклади кремнію. Тому братам потрібно було добре продумати те як буде виглядати фортифікаційна споруда.
Брати Збаразькі розпочали підготовку до спорудження замку. Розробляв проєкт італійський архітектор Вінченцо Скамоцці. Він вважався одним із найкращих творців свого часу. З 1626 року на місці нинішнього замку почалося будівництво. Воно відбувалося під наглядом військового інженера Андреа дель Аква і тривало аж до 1631 року. Проте брати Збаразькі померли так і не дочекавшись завершення будівництва. Тому замок перейшов у володіння родичів – магнатів Вишневецьких.
Руйнування та реставрації Збаразького Замку
Улітку 1649 року під час національно-визвольної війни війська Богдана Хмельницького підійшли до замку і розпочали його облогу. Замок не здавався, а його стіни були неприступними. Тому Хмельницький вирішив тримати в облозі все місто. В ньому почався голод. Тоді ж загинув і козак Морозенко. Пізніше Хмельницький укладе мирний договір з поляками і на певний час припинить війну. Поляки ж визнають, що у Європі з’явилася ще одна потужна держава – Гетьманщина.
У 1675 році турецько-татарська армія частково зруйнувала і спалила замок.
А у 18 столітті тут пронеслося повстання гайдамаків.
Пізніше замок став власністю магнатів Потоцьких, а ще пізніше – бельгійського принца де Лінге. Замок перетворився на звичайну феодально-господарську споруду.
З того часу Збаразький замок кілька разів перебудовували. Наприклад, у 19 столітті тут був цукровий завод. А у 1896 році у замку відбулась велика пожежа. На початку минулого століття замок хотіли реставрувати. У 1908 році власник міста Збараж Емілій Явець був зобов’язаний урядом реставрувати замок. Але цього так і не сталося.
У 20-30-х роках минулого століття поляки намагалися відновити замковий палац, адже хотіли пристосувати його для гімназії. Але через Другу світову війну ці плани не здійснилися. Кажуть, що тут розташовувалися і камери НКВС.
Збаразький замок, ціна за вхід в який вартує 100 гривень, зберігає пам’ять про всі епохи. Адже тут збережена велика колекція пам’яток, зброї, меблів, вишивки, книг, скульптур, які знаходяться у краєзнавчому музеї.
Цікаві факти про Збаразький замок
Замок – прямокутний за планом, раніше він мав внутрішнє подвір’я. Його оточують болота. Він мав чотири бастіони і був оточений ровом. Палац має два поверхи, зроблений з каменю, дах має залом. Форми спрощені, що характерно для Ренесансу. Над головним входом до будівлі – балкон.
Частково збереглися п’ятигранні бастіони. Кожен з них мав підземні ходи, які могли сполучити бастіони з казематами і подвір’ям замку.
Збаразький замок, екскурсія яким дуже цікава, може запропонувати туристам чимало неймовірного. Адже він має різноманітні цікавинки:
- Його засновники – Юрій і Христофор Збаразькі вчилися у знаменитого Галілео Галілея.
- Повністю відреставрували замок у 2019 році.
- Саме події під Збаразьким замком описано у книзі Генріка Сенкевича «Вогнем і мечем».
- У Збаразькому замку діяв підземний хід, який зв’язував споруду із монастирем бернардинів у місті.
- У внутрішньому дворі є колодязь, глибина якого 70 метрів. Свого часу саме сюди скидали тіла закатованих в’язнів НКВС. Інколи тіла ще заливали бетоном. Останні останки жертв були перепоховані нещодавно.
- На початку 18 століття у Збаразькому замку побували Іван Мазепа та російський цар Петро Перший.
Довідка
Збаразький замок, графік роботи якого коливається залежно від сезону, відкритий для відвідувачів. З 1 жовтня по 1 травня він працює з 9.00 до 18.00. А з 1-го травня по 1-жовтня замок відкриває свої двері з 9.00 до 20.00.
Збаразький замок – досить цікавий об’єкт для досліджень. Відвідавши його ви зможете насолодитися історією, культурою, дізнатися чимало нового про життя козаків та навіть простих громадян Збаража. Тут дійсно дуже цікаво та пізнавально.
Більше про історію Тернополя читайте на нашому порталі.