Герб славетного міста Тернопіль прикрашає зображення могутньої та величної споруди, що нагадує лаконічний, проте ошатний і елегантний палац.
Ця будівля, якою цікавляться всі туристи, що приїздять до відповідного мальовничого краю, – Тернопільський замок. За часів свого багатовікового існування йому доводилося бути свідком численних змін влади, воєн та періодів відродження.
Про славетну історію, архітектуру та життя в реаліях сьогодення цього замку-палацу, що є символом не лише відповідного обласного центру, але й узагалі Тернопільщини, розповідається далі.
Тернопільський замок часова історія
Датою, коли королем Речі Посполитої був відданий наказ звести оборонну фортецю в урочищі Сопільче, вважається 1540 рік. Привілей для виконання відповідної місії отримав Ян Тарнавський – коронний гетьман Польської держави.
Так розпочалося будівництво Тернопільського замку, що мав стати головною будівлею твердині. Архітектори для даного проєкту обрали стиль ренесанс. У якості матеріалу для фасаду будівельники використовували цеглу та пісковик.
Зведення форту було ускладнене нерівним ландшафтом обраного для нього місця. У результаті замок вийшов різноповерховим. Його бік, звернений до міста, двоповерховий, а протилежний, що виходить на ставок, має три поверхи над поверхнею ґрунту та два рівні підземель-казематів.
Комплекс такого стародавнього форту доповнювався звідним мостом та брамою воріт. Спостереження вартові вели з верхівки двоповерхової вежі. Укріплення з трьох боків надійно захищали болота та озеро, а з четвертого боку його неприступність забезпечувалась сухим ровом та підмурованим зовні земляним валом. На верхівці цього валу спорудили дубовий частокіл.
Процес спорудження цитаделі тривав 8 років. Відомо, що 1544 року, коли замок був зведений наполовину, на місто напали татари, і будівничим довелося відбиватися від ворогів.
За часів гетьмана Богдана Хмельницького Тернопіль зазнавав неодноразових руйнувань. Тієї пори поляки називали тернопільських міщан зрадниками за те, що вони підтримували козаків.
У XVIII столітті, коли тривала війна між Росією та Польщею, замок був пошкоджений. Пізніше його реставрували. Проте палац своє оборонне значення втратив, а Тернопіль став частиною Австро-Угорської імперії.
Замок за часів ХІХ-XX століття
На початку ХІХ сторіччя місто перейшло у власність графа Коритовського. Цей можновладець надав розпорядження щодо демонтажу всіх оборонних укріплень. Натомість довкола замку звели мур. Упродовж 1809-1810 року споруда доповнилася оновленим входом. Він був декорований пілонами давньоєгипетського стилю та оздоблений вишуканими барельєфами у вигляді масок левів.
Коли Тернопіль входив до складу російської імперії, в холі замку була влаштована зала для балів. У лютому 1843 року цей палац був проданий громаді його останнім власником Тадеєм Туркулом. На наступний рік у грудні за наказом цісаря Фердинанда місто отримало статус королівського, підтверджений гербом. Автором ескізу цього символу Тернополю, на якому зображений легендарний замок, став Наполеон Орда, поляк-мандрівник.
Події Першої світової війни призвели до значної руйнації Тернопільського замку. Дах споруди був практично знищений, віконні рами вибиті.
1921 року територія нинішньої Західної України знову стала власністю Польщі. Тернопіль набув статусу центру воєводства. Полякам не подобалося, що в центральній частині міста знаходиться напівзруйнована будівля замку. За ініціативи вояків офіцерського полку, що дислокувався в місті, був проведений збір коштів для відновлення колишнього форту. За п’ять років споруду відбудували. Після реставрації в ній розмістився батальйон польських піхотинців.
Друга світова війна знову зруйнувала Тернопільський замок, цього разу ще дужче. Відбудували його в черговий раз вже у 1956-1961-х роках. Потім приміщення палацу використовувалося під дитячо-юнацьку спортивну школу олімпійського резерву. У його стінах юні спортсмени освоювали мистецтво греко-римської боротьби.
Тернопільський замок сучасні реалії
З початку 1990-х років, коли Україна стала Незалежною державою, замок у Тернополі став одним з історико-культурних центрів західноукраїнського регіону й держави в цілому.
Після проведення додаткових відновлювальних робіт замок став місцем для музейних та художніх виставок.
Наразі в його стінах знаходиться чотири музеї різноманітної специфіки:
- історичний – це декілька експозицій, що висвітлюють історію Тернопільського замку за різних епох;
- етнографічний – він представляє колекції виробів декоративно-ужиткового мистецтва, створених місцевими майстринями та предметів давнього побуту тернопільців (це вишиванки та інший народний одяг, керамічний посуд тощо);
- художній – відвідувачі мають можливість ознайомитися з полотнами живопису, графічними та скульптурними творами образотворчого мистецтва, авторами яких є художники різних часів;
- природничої історії – музей з унікальним фондом, що розповідає про рослинний і тваринний світ Тернопільщини (його родзинка – інтерактивні модулі навчально-розважальної специфіки).
Крім того, замок є місцем регулярного проведення тимчасових тематичних виставок – вони присвячуються розвитку мистецтва та фотомистецтва, археології та історії рідного краю.
Туристам пропонуються екскурсійні програми, під час яких гіди знайомлять мандрівників не лише з доведеними історичними фактами про життя замку, але й із численними сказаннями, народними легендами про нього, які передаються з вуст у вуста.
Територія колишньої цитаделі зараз використовується для проведення концертів, фестивалів та освітніх заходів.
Особливості архітектури та цікаві факти
Стилі, в яких будувався та перебудовувався легендарний Тернопільський замок, за часів його існування змінювалися кілька разів.
Первісно реалізований проєкт відповідав стилю ренесанс з елементами пізньої готики. Пізніше, після реставрацій, дизайн споруди набув ознак класицизму та бароко.
Збудовані під замком підземелля та тунелі нерозвідані понині. Про них існує багато міфів та гіпотез. Наприклад, є непідтверджена думка, що ці ходи ведуть до двох міських храмів – церкви Різдва Христового та Воздвиженської.
За свідченням очевидців, яким довелося побувати в підземеллях наприкінці 40-х років минулого століття, стіни цих тунелів кам’яні, обмуровані. У підземних ходах є відсіки у вигляді ніш, призначених, очевидно, для схованок, а на їх стінах встановлені тримачі для смолоскипів.
Відвідування Тернопільського замку дає чудову можливість поглиблення знань про західноукраїнську історичну та культурну спадщину. Це можливість зануритися в далеку епоху, відчути її дух та неповторний місцевий колорит.
Дана локація знаходиться неподалік, у пішій доступності від центру міста. Поруч замку – мальовничий став. Відкрита така історична пам’ятка для відвідувачів щодня, хоча графік її роботи може змінюватися відповідно до сезону.
Більше про цікаві та історичні місця Тернополю читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.