Наша мова — це справжня скарбниця, яка таїть у собі неймовірно велику кількість різних діалектів та інших особливостей. Ми живемо в одній країні, але в залежності від розселення певних етнічних груп мова може набувати цікавих відтінків.
Тернопільщина — не виняток. Тернопільські діалекти дуже цікаві, і саме тому сьогодні розглянемо слова, які характеризують Тернопіль і роблять його впізнаваним.
Цікавий тернопільський говір: головні особливості
Говірка є найменшою диференціальною одиницею мови. Кожен діалект має свої фонетичні, граматичні, лексичні особливості. Однак, попри це, вона є найбільш ефективним засобом спілкування між людьми, які проживають у різних містах чи селах.
В Україні, за думкою філологів, є три основних наріччя: північне, південно західне та південно східне. В них є і архаїчність, і модерновість — це відноситься більше до південно східного наріччя. Та не відволікаємося від нашої теми: дізнаємось, який діалект в Тернополі та його особливості.
Варто знати, що утворюватися він почав досить давно і змінювався разом з розселенням етнічних груп.
За природою свого походження діалект Тернопільщини є наддністрянським. В ньому містяться елементи волинського діалекту, зокрема на півночі області. Також є багато запозичених слів з польської, а також не менш відомого лемківського діалекту. Розглянемо, щоб краще пізнати тернопільський діалект — слова, які є запозиченими: “файно”, “філіжанка”, “трускавки”. З лемківського діалекту — “фалькотати”, “шамрати”. Так, великий вплив на формування мовних особливостей відігравала Польща, адже довгий час землі сучасної Тернопільщини перебували у складі Речі Посполитої.
У часи, коли панувала радянщина, діалекти вважалися чимось таким, що ганьбить мову, спаплюжує її. Однак, попри такі щиро нерозумні вислови, саме діалекти складають багатство мови, насичують її автентичністю та вирізняють з-поміж інших.
Навіть відомі літературні діячі, як-от Марія Матіос чи Богдан Лепкий використовували у своїх творах багато діалектизмів, якими, зокрема представлена і тернопільська говірка: мешти, моква, обійстя — усе це слова, які показують живу українську мову. Останній навіть проживав у селах, аби перейняти для своїх творів найкращі перлини, які існують в мові. Він намагався максимально передати колорит українського села, як є осередком традицій та певних культурних особливостей.
Детальніше про особливості
Тернопільський діалект, як складова галицького діалекту західноукраїнської групи, відрізняється своєрідністю та унікальністю як у лексиці, так і у фонетиці та граматиці, що формує унікальний мовний пейзаж регіону — про це ми вже сказали вище. Настав час більш детально розглянути говір в Тернополі та зрозуміти, чому він такий особливий.
Лексика
Лексика тернопільського діалекту багата та різноманітна, вражає своєю незвичайністю та оригінальністю. Серед найпоширеніших слів і виразів, які відрізняють тернополян від інших, можна відзначити: “доземно” (дуже), “тімбер” (ліс), “чобіт” (черевик), “мітла” (щітка), “тихохід” (злодій) та безліч інших. Ці лексичні особливості часто відображають історичні та культурні особливості регіону, а також співіснування з іншими культурами та мовами (наприклад з польською чи німецькою). Слід зауважити, що навіть послуговуючись у побуті діалектичною версією мови, тернополяни дуже добре володіють літературною українською.
Фонетика
Фонетика тернопільського діалекту відрізняється від інших українських діалектів своєю мелодійністю та виразністю. Характерна для нього є специфічна артикуляція деяких приголосних звуків, а також особливості інтонації та акцентуації, що надає діалектові неповторності та виразності.
Граматика
У граматиці тернопільського діалекту можна виявити відмінності порівняно з літературною українською мовою. Наприклад, відмінювання дієслів чи вживання деяких часток може відрізнятися. Також існують відмінності у синтаксичних конструкціях та сполученнях слів, що робить мову тернополян цікавою для вивчення та дослідження.
Тернопільський діалект відіграє важливу роль у збереженні мовної та культурної спадщини Західної України. Вивчення його особливостей сприяє розумінню унікальності та багатства мовної різноманітності регіону, а також збереженню та популяризації місцевої ідентичності та культурних традицій. Діалекти, як і сама мова, це неосяжний простір для досліджень, а тому, слід вивчати, як говорять у Тернопільській області, аби розвивати власну мовну скарбницю, передавати та зберігати ці знання для майбутніх поколінь.
Більше корисної інформації про Тернопіль читайте на нашому сайті.