Обласний центр Тернопільщини пропонує містянам та туристам багато зелених зон для відпочинку, у кожної з яких є власні родзинки та численні шанувальники.
Одним із найцікавіших для прибічників затишку і спілкування з природою без необхідності виїзду з міста вважають гідропарк Топільче (Тернопіль), про який розповідається далі.
Гідропарк «Топільче» сторінки історії
Цей парковий заклад є в даному обласному центрі наймолодшим. Офіційною датою його відкриття вважається 1985 рік – саме тоді даний об’єкт був нанесений на міську карту.
Ідея створення відповідного гідрологічного парку з’явилася значно раніше, на початку 70-х. У ті часи його територія являла собою місцевість із болотами, озерами та торф’яниками. Роботи з облаштування закладу відпочинку на цьому пустирі почалися з осушення боліт. Їх результатом мало стати освоєння величезної ділянки площею 98 гектарів.
Будівельні процеси включали озеленення обабіч дороги, що вела від житлового масиву новобудов, зведеного в 60-х роках, до центральної частини міста. Коли закладався цей гідропарк (Тернопіль), на схилах річки Серет та уздовж вулиць Дружби й Миру висаджували дерева та кущі. Це було необхідно – адже відповідний шлях, що наразі є центральною парковою алеєю довжиною понад 1,5 км, був відкритий усім вітрам. Холодної пори року його засипало й замітало снігом – високі замети пішоходам ставали на заваді.
Перша черга локації була відкрита 1983 року. Вона включала кілька відпочинкових та дитячих ігрових зон, а також водойми й маленький зоопарк. Тоді даний об’єкт назвали Піонерським (назву Комсомольського озера того часу носив і Тернопільський ставок).
З 1985 по 1987 рік тривала активна розбудова та реконструкція парку. У цей час деревами додатково засадили понад 60 гектарів. Тоді ж проклали кілька нових алей. Були викопані яри під штучні водойми.
Уздовж головної алеї збудували фонтан (Топільче). Ця гідротехнічна споруда отримала оригінальний дизайн. Острівці одного з озер використали для реалізації креативного задуму – побудови так званого козацького містечка.
Іншою нестандартною локацією закладу став комплекс космічної тематики. Юні тернопільці отримали можливість побувати в розташованому просто неба авіасалоні зі справжніми гелікоптерами й літаками (пізніше він був демонтований через те, що відповідне майно вийшло з ладу).
А ось зони з атракціонами та спортивні куточки радують маленьких і дорослих відвідувачів гідрологічного парку і зараз.
Коли Україна здобула Незалежність, цей об’єкт був перейменований на гідропарк Топільче. Відомо, що саме так називалося стародавнє поселення, що було пращуром міста Тернопіль.
У 2022 році місцева влада прийняла знову змінити назву парку на Топільче. Причиною такого рішення було уточнення назви древнього поселення, доведене польськими науковцями. Дослідники знайшли незаперечні факти, що цей населений пункт називалося саме Sopilcze.
Останнє перейменування гідропарку викликало широкий громадський резонанс – багато громадян міста висловили щодо нього своє невдоволення. По факту, в народі здебільшого продовжують називати цей заклад по-старому.
Найпопулярніші локації гідропарку
Відомий далеко за межами обласного центру гідропарк Топільче в Тернополі не позбавлений багатьох родзинок – нижче наведені їх короткі описи.
Козацький острів
На шматочку суші одного з озер парку встановлена яскрава дерев’яна інсталяція, що імітує Запорізьку Січ. Вона не тільки цікава на вигляд та пізнавальна з погляду архітектури, а й дуже колоритна. Ця місцина уподобана як фанатами селфі, так і професійними фотографами, що роблять фотосесії на замовлення.
Слов’янське капище
Ще один нетривіальний об’єкт, розташований на іншому острові. Тут варто побувати любителям містики та таємниць. Капище являє собою відновлене святилище древніх слов’ян із дерев’яними, характерними для епохи язичництва, скульптурами. Дійти до цього незвичайного місця, в якому також є можливість зробити ефектні світлини, можна по миловидному місточку з елегантною альтанкою.
Водяні млини
Не кожен навіть може уявити, що є в гідропарку Топільче практично справжнісінькі млини, які нашим сучасникам здаються дивом. Воду до декоративних млинів, яка приводить в рух їхні колеса, подають із Тернопільського ставка. Це можливо, бо парк розташований нижче рівня даної водойми. Обертаються лопаті таких конструкцій цілодобово після завершення розтавання криги на озері й аж до настання морозів.
Тернопільські джерела
У парку налічується п’ять таких джерел, вода з яких не просто чиста та питна й смачна. Лабораторні дослідження довели, що вона має цілющі властивості. Розташовується дана гідрологічна пам’ятка природи на правому березі річки Серет. Відомо, що підземне джерело № 4 особливою популярність має серед місцевих любителів загартовування. Взимку біля неї можна часто побачити «моржів» Тернопільщини.
Катальпова алея
Це алея, на якій висаджені нетипові для України так звані бобові дерева – катальпи. У природі такі рослини з родини бегонієвих зустрічаються на південному сході Сполучених Штатів та в деяких азійських регіонах. Відомо, що індіанці їх називали «деревом щастя». Катальпова алея, що прикрашає гідропарк, включає 169 дерев і має загальну довжину майже півтора кілометра – вона в нашій країні є найдовшою.
Чим зайнятися в Тернопільському гідропарку?
Цей парковий заклад – ідеальне місце для мандрівників, які віддають перевагу пішим прогулянкам. Мальовничий парк Топільче, площа якого налічує 66 гектарів, надає таким активним відвідувачам удосталь простору своїми затишними стежками.
Гідропарк стане відмінним вибором і для пасивного відпочинку – у ньому обладнано чимало зручних лавочок. Частина лав розташовані уздовж головної алеї, поблизу водограїв. У спекотні дні біля них завжди панує приємна прохолода.
Парковий заклад містить велику кількість фотозон. Сотні його гостей, особливо тих, які бувають в обласному центрі Тернопільщини нечасто, традиційно в ньому фотографуються. Найкращими виходять світлини, зроблені на містках, на фоні фонтанів і озер, на острівцях та біля плакучих верб.
Це традиційне місце для відпочинку родин із маленькими та не дуже дітками. Малюки завжди раді побувати на «Поляні казок» і в «Космічному містечку», в якому на них чекають ракети та роботи, місяцеходи та різні механізми. Діти також можуть погратися на майданчиках і відвідати невеличкий звіринець на території гідропарку.
Дозвілля у відповідному рукотворному та беззаперечно доглянутому зеленому масиві можна сумістити зі смачним ресторанним обідом або вечерею. На його території знаходиться три ресторації з дуже гідним і різноманітним меню, стильними інтер’єрами й бездоганним, якщо вірити більшості відгуків, обслуговуванням.
Цікавинки про гідрологічний парк Сопільче (Топільче)
Так званий зоокуточок гідропарку є по факту невеличким зоопарком. Його мешканцями стали близько 50 видів представників світової, а не лише української фауни.
Улюбленцями малечі є поні, прудкі кози, граційні лань та кумедні віслюки. Пернаті жителі звіринцю – величні павичі, цибаті страуси, барвисті фазани, ошатні лебеді та багато інших птахів. У 2017 році була проведена капітальна реконструкція цього зоологічного куточка.
Любителям футболу парк пропонує три футбольні поля з охайними штучними газонами. Також у спортивній зоні можна пограти в теніс на тенісних кортах, покататися на картодромі чи аквадромі. Екстрим-парк, що є частиною об’єкта, був відкритий у 2013 році.
Гідрологічним такий парковий заклад Тернополя назвали через велику кількість на його території водойм – це річка, озера, потічки, водоспади, ставки, а також гідротехнічні споруди у вигляді фонтанів.
Щоб помилуватися неймовірно красивим видовищем цвітіння алеї катальп, до гідропарку слід завітати влітку. Починають цвісти ці екзотичні дерева з середини червня. Період їх розквіту триває близько місяця. Катальпова алея в гідропарку Сопільче називається «Файне місто Тернопіль».
Один із секторів парку обладнаний для риболовів – у ньому часто можна побачити фанатів «тихого полювання» із вудками.
Корисна інформація для туристів
Громадський гідропарк в Тернополі, адреса якого фактично знаходиться між житловими мікрорайонами «Центр», «Дружба» та «Оболоня», доступний для відвідувачів щодня до 21.00 години.
У нього є сім входів та виходів. Наприклад, з боку житлового масиву «Оболоня» до входу в парк ведуть вулиці Шептицького та Торговиця, а від «Дружби» до нього можна потрапити з вулиці Миру. Головний вхід локації виходить на вулицю Михайла Драгоманова.
Залізничний вокзал та автовокзал міста знаходяться в пішій доступності до гідропарку.
Шлях пішки від залізничного вокзалу до нього, що займає близько 20 хвилин, пролягає по вулиці Богдана Хмельницького, а потім потрібно буде звернути в напрямку Тернопільського ставка.
З автовокзалу можна дійти до парку по вулиці Торговиця приблизно за 15 хвилин.
Як доїхати до гідропарку Тернополя туристам на авто, підкаже будь-яка онлайн-карта або GPS-навігатор.
Вхід до паркової території Сопільче, що гостинна й затишна о будь-якій порі року, безплатний.
Більше про цікаві місця Тернополя читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.