У фермерському та сільському господарстві та власних городах звичайна прозора плівка давно не новина. Її використовують і для теплиць, і для землі, де ростуть рослинні культури. Про неї знають всі! Це самий дешевий та простий засіб захистити врожай від дощу, граду, вітру, заморозків тощо. А ось навіщо потрібна Мульчувальна плівка і чим вона відрізняється від звичайної, яку користь приносить та наскільки важливою є для власників городів – про це й поговоримо.
Характеристики, переваги та особливості
Використовується мульчувальна плівка для теплиць й захисту ягідних та овочевих культур на відкритому та закритому просторі. Відрізняється вона від звичайної не тільки кольором (найчастіше її забарвлення чорне, хоча буває й білою та інших кольорів в залежності від призначення), а й багатьма характеристиками, про які ми розкажемо далі.

Почнемо з того, що складається мульчувальна плівка рукавами, тобто після розгортання вона стає у двічі ширшою, а продають її в звичайних рулонах. Матеріал, з якого виготовляється – це полеітелен, але в процесі виготовлення використовують великий тиск, який стабілізується сажею. Ще у складі даного товару є наступні матеріали: полікапролактон (PCL), полігідроксиалканоати (PHA), полібутиленсукцинат (PBS) та термопластичний крохмаль (TPS).
Порада: якщо рулон великий, не спішіть його одразу розгортати, адже він подвійний, тому краще його розрізати ножівкою чи дисковою пилою з малими зубчиками.
Далі варто сказати й про те, що сфера застосування мульчувальної плівки значно ширша, аніж звичайної. Тож пропонуємо далі розглянути переваги мульчувальної плівки в теплиці:
- Під чорною плівкою не утворюється пліснява, на відміну від звичайних матеріалів для мульчування.
- На відкритому ґрунті перестають рости бур’яни.
- Запобігає засусі, під матеріалом завжди є конденсат та волога.
- В землі є збудники захворювань для рослин та шкідливі комахи, така плівка від цього захищає.
- Головне її призначення – замінити більш ресурсно-витратні матеріали у ролі мульчі.
- Матеріал дуже міцний та гарно виконує свою роботу.
- Запобігання великої кількості вологи на землі при довготривалих та рясних дощах.
- Така плівка здійснює захист ґрунту в теплиці та на городі, вберігає від неочікуваних заморозків.
- Посаджені рослини та город в цілому виглядає дуже гарно та естетично.
- Навіть після поливу листва, ягоди чи овочі залишається чистими.
Порада: Таким матеріалом можна не тільки застилати рослини, а й робити з них мішки та висаджувати огірки чи помідори, в таких умовах вони ростуть значно краще, за ними легше доглядати та поливати.

Найчастіше використовується мульчувальна плівка для підвищення температури, кращого прогріву ґрунту й головне його захисту. Матеріал буває різної товщини, від 40 мкм до 200 мкм. Але навіть найтонший варіант не пропускає сонячні промені.
Засоби застосування у теплиці
Така плівка потрібна виключно для мульчування теплиць, а не їх покриття. Всім відомо, що у темноті та без світла жодна рослина не виросте. Саме поняття мульчування – це покриття землі з метою регулювання її температурних показників та вологості й запобігання розвитку шкідників. Раніше для такого процесу використовували органічні елементи, торф, скошену траву, перегній, сухе листя.

А покращення умов для росту рослин у теплиці мульчувальною плівкою стане ідеальним варіантом, до того ж сьогодні він дуже популярний. Але тут є один недолік. Якщо органічні матеріали перегнивають та живлять й наповнюють землю корисними речовинами, то поліетилен – склад та якість ґрунту не покращує. Тут треба після збору вражаю додатково удобрювати його на зиму.
Яку мульчувальну плівку вибрати?
У продажі мульчувальна плівка для рослин буває різна, тому її слід обирати звертаючи уваги на потреби окремої рослини.
- Для культур, які люблять тепло потрібна тільки темна, вона прискорює прогрів.
- Для гарбузів, динь краще обирати світлу.
- На ринку продають спеціальні матеріали для полуниці, які служать три роки поспіль.
- Для покриття великих грядок підійде біорозкладний матеріал.
- Такі культури як морква, буряк, квасоля, цибуля не потребують повного покриття, але городники роблять спеціальні бортики на грядках з чорної плівки, вдень вона накопичує тепло, а вночі його віддає.
Порада: перед тим як почати стелити, потрібно прорехлити землю, удобрити її перед посадкою рослин та вирівняти, а також упевнитись, що матеріал не пропускає світло, адже захист від бур’янів у теплиці в такому випадку не спрацює.
Як правильно використовувати мульчувальну плівку?
Взагалі все дуже просто! Коли потрібно лише прогріти грунт, все, що необхідно зробити – це просто розстелити, а для використання її як мульчі, то тут вже інша інструкція:

- Копаємо ретельно всю ділянку, вносимо органічні добрива та вирівнюємо.
- У теплиці робимо грядки необхідного розміру, залежно від культур.
- Гарно все поливаємо та стелимо матеріал.
- Виміряйте правильно ширину, щоб її потім не підрізати та не викидати.
- Процес бажано зробити за декілька днів до посадки, щоб все прогрілось.
Порада: для прогріву підійде тонкий матеріал, а ось для мульчування вже потрібен товстий. Для річної експлуатації підійде 60-80 мкм, а для многолітніх культур краще обрати 100-120 мкм.
Коли мульчувальна плівка для рослин готова, треба зробити отвори для насіння, краще трикутні, визначте відстань, а порізати все можна звичайним ножем.
Звісно, всіх турбує питання, як підвищити врожайність теплиці? По-перше, це добрива. Фосфорні добрива необхідні розвитку кореневої системи та формування квітів. Азот відповідає за зелений колір листя, зростання стебел та гілок. Калійні добавки відповідають за регулювання води всередині рослини та підвищують стійкість до хвороб. Органічні добрива покращують родючість ґрунту.
Також не забуваємо про мульчування, плівка для збереження вологи в теплиці не дозволяє їй випаровуватися з поверхні ґрунту, що скоротить кількість поливів, підгортання, запилення, пасинкування та видалення листя позакореневі підживлення, своєчасне збирання дозріваючих плодів.
Висновок
Як бачимо, даний матеріал приносить дуже багато користі, але звісно ж за умови знання, як правильно ним користуватись. Мульчувальна плівка універсальна, вона ідеально підходить і для теплиць, і для використання на відкритих городів, де до речі боротьба з бур’янами ще більша. Питання «чи треба купувати даний матеріал» після розглянутих його переваг саме собою відпадає. Варто тільки правильно обрати необхідний різновид та досконало встановити плівку у своїй теплиці чи на городі.