Сучасна медицина передбачає можливість різного роду обстежень, що дозволяють отримати чітке уявлення про стан різних систем організму.
Одним із відповідних методів дослідження внутрішніх органів є УЗД – процедура ультразвукової діагностики, яка виконується на спеціальному апараті й вирізняється точністю результатів.
Якість даного роду дослідження великою мірою залежить від професіоналізму лікаря, який його проводить. Відповіді на поширені питання про дану медичну професію, пов’язані з нею обов’язки та особливості здобуття такої спеціальності, наводяться далі. Стаття також містить інформацію щодо заробітної плати лікарів такого профілю та попит на них у місті Тернопіль.
Хто такий лікар УЗД?
Таким медиком є спеціаліст, що за допомогою ультразвукової апаратури займається неінвазійними дослідженнями внутрішніх органів пацієнтів.
Обов’язками цього фахівця є діагностування захворювань вроджених та набутих. Дані про наявність чи відсутність патологій показує дисплей відповідного обладнання. Цей пристрій дає можливість оцінити в реальному часі стан практично всіх внутрішніх органів людини, яка обстежується.
Але виявити й побачити патологічні зміни, що є основною підставою для постановки хворому діагнозу та призначення йому необхідного лікування, може тільки медик з відповідною освітою та практичними навичками.
Що робить лікар УЗД?
Даний профільний медичний фахівець у Тернополі та інших містах спеціалізується на діагностиці багатьох хвороб. Обстеження, які проводяться відповідним лікарем, мають відношення до виявлення таких груп захворювань:
- онкологічних – УЗД-апаратура дає можливість точного визначення розташування, габаритів та геометрії злоякісних утворень, а також отримання даних про наявність метастазів та стадію розвитку раку;
- гінекологічних – цей спеціаліст контролює процес розвитку плоду під час вагітності та виконує обстеження органів малого таза, в тому числі статево-репродуктивної системи у жінок;
- кардіологічних – лікар УЗД, обстежуючи органи серцево-судинної системи методом доплерографії, отримує дані, пов’язані з діаметром та формою судин, їх загальним станом та інтенсивністю процесів кровообігу;
- гастроентерологічних – діагностичне обладнання, що використовує даний спеціаліст, дає можливість візуальної оцінки параметрів та форми органів травної системи, виявлення порушень у ній та моніторингу лікування патологій ШКТ;
- ендокринологічних – відповідний медик оцінює стан органів внутрішньої секреції, зокрема щитоподібної залози.
Крім того, лікар УЗД-спеціалізації виконує контроль всіляких малоінвазійних хірургічних втручань. До таких процедур відносять стентування, урографію, коронокардіографію, ЕКО та колоноскопію.
Як стати лікарем УЗД?
Навчатися на цю популярну професію, що вимагає максимальної уважності й відповідальності, варто людям, які мають необхідні для майбутньої роботи особистісні якості.
До таких рис вдачі можна віднести здатність до зосередження та посидючість, гарну пам’ять та допитливість. Важливим також є вміння звертати увагу на найменші деталі, прагнення допомагати хворим та працелюбність.
Спершу претендент на отримання цієї профільної лікарської спеціальності має успішно пройти курс навчання в будь-якому медичному вищому закладі. Прикладом такого вишу є Тернопільський національний медичний університет імені І.Я.Горбачевського.
Зверніться до приймальної комісії або представників адміністрації даного вузу – вам пояснять, яка освіта потрібна для здобуття престижної професії УЗД-лікаря.
Після отримання диплома спеціаліста власник цього документу має додаткового закінчити інтернатуру й здобути необхідний для подальшої роботи практичний досвід. Зазвичай претенденти на такий медичний фах обирають інтернатуру за спеціальністю «лікувальна справа» або «педіатрія».
У медиків із вищої освітою інших спеціальностей є також можливість перекваліфікуватися на лікаря УЗД. Для цього вони проходять перепідготовку з напрямку «Ультразвукова діагностика» в закладі післядипломного навчання.
Скільки років навчатись?
Термін навчання у медичному вузі складає шість років. Інтернатура займає ще два роки.
Спецкурс «Ультразвукової діагностики» для лікарів, що здобули відповідну освіту, триває три місяці. По його завершенню, фахівці мають додатково пройти практичне стажування впродовж мінімум 1 місяця.
Вартість навчання
Вона залежить від багатьох факторів, у тому числі від обраного вузу та тривалості навчання.
Наприклад, студенти перших курсів до здобуття ними кваліфікації бакалавра, платять в середньому 32000 гривень за один рік навчання. Якщо йдеться про отримання кваліфікації магістра, залежно від факультету, майбутні фахівці мають платити за один рік навчання від 36 до 52 тисяч гривень.
Якщо людина з кваліфікацією бакалавра навчається на магістра за фахом «лікувальна справа», їй це навчання (денна форма) коштуватиме щорічно близько 52000 гривень відповідно.
Вартість освітньої частини інтернатури також залежить від спеціальності та вузу, а спецкурсу – від навчальної установи. Зважаючи на ці обставини, відповісти точно, скільки коштує вивчитись на лікаря УЗД, неможливо.
Розміри доходу
Згідно останніх статистичних даних, середня заробітна плата УЗД-фахівця в Україні складає близько 25 тисяч гривень.
Цікаво, що цей показник є однаковим для відповідних медиків, які працюють в різних містах та регіонах країни.
Проте існує багато різних факторів, які впливають на заробіток такого спеціаліста. Серед них варто назвати величину його робочого навантаження. Впливає на те, скільки заробляє лікар УЗД, і медичний заклад, у якому цей фахівець працює.
Робота таких спеціалістів у приватних клініках та лікарнях оплачується в рази вище, ніж у державних. Її розмір в елітних медзакладах приватного типу може сягати до 150 тисяч гривень, у той час як заробіток аналогічного лікаря в аналогічній державній організації з частковою зайнятістю може бути всього 15 тисяч гривень.
Наскільки актуальна дана професія в Тернополі?
Як і в багатьох інших українських містах, на таку спеціальність в адміністративному центрі Тернопільщини пропонуються вакансії.
Лікарі УЗД є досить затребуваними фахівцями. Адже кабінет ультразвукової діагностики є структурним підрозділом клінік та лікарень як багатопрофільних, так і вузькоспеціальних, а в ньому має працювати відповідний спеціаліст.
У пропонованих на сайтах оголошеннях про роботу, що пропонують посади лікар УЗД, яка зарплата, місце роботи та завантаженість, зазвичай вказується.
Висновок очевидний: здобуття відповідної професії, що шанована й має попит, є перспективним варіантом для побудови майбутньої лікарської кар’єри.