Тернопільщина багата на велику кількість печер, яких за своєю оригінальною красою відносять до унікальних українських пам’яток. Привабливими такі місця для туристів є завдяки різнокольоровим кристалам, якими вистелені печери, свіжим повітрям та екстремальними шляхами. У статті розглянемо цікаві факти про Музей-печера Вертеба, як дістатися та що подивитись.
Музей-печера Вертеба: історія відкриття
Історія створення печери Вертеба згадується вперше у 1823 році, виявлена була власником земель Яном Малевським під час полювання. При вході у тунель Ян помітив багато різноманітних виробів, які відніс до античного періоду, проте насправді це було відкриття ще невідомої усім трипільської культури. Згодом через декілька років новий власник поселення Леон Сапега створив там паркову зону, під час облаштування якої було знайдено фігурки, елементи посуду та інші невідомі залишки. Такими знахідками зацікавились вчені і розпочали дослідницькі роботи, очолював які працівник музею Дідушинський Едвард. Варто зауважити, що дані розкопки тривають і до сьогоднішнього часу і приваблюють археологів своєю невідомістю.
Особливості, температурний режим
За даними дослідників, їм вдалось вивчити підземні ходи довжиною близько 9021 метрів, знаходиться у товщі великокристалічного гіпсу. Стіни підземелля мають гладку поверхню темного відтінку, стелі та стіни покриті карбонатними фрагментами сталактитів та кірок, а переважна більшість ходів просто заповнена мулом. Середня температура повітря +11 градусів за Цельсієм, а вологість становить 92-98%.
Опис унікальної пам’ятки
Підземелля являє свого роду лійку, котра має кам’яні стіни, розташовану посеред поля. Відрізняється унікальною геологічною будовою, адже вражає своїми вузькими проходами та широкими тунелями. Печера складається із залу розташованого на глибині 10 метрів у якому декілька заплутаних лабіринтів. За даними істориків в часи Другої Світової війни у печері ховались євреї й воїни повстанської армії, саме там вони вчились стріляти, ознакою цього можуть слугувати білі цятки на стінах, швидше за все сліди від куль.
Експозиція
Музей-печера Вертеба на Тернопільщині у 2004 році офіційно був визнаним першим підземним музеєм, де відвідувачі мають можливість ознайомитись з розкопками, експозиціями трипільської культури. За час досліджень було зібрано велику кількість знарядь праці з кісток, каменю, статуеток тощо. Нині туристи можуть ознайомитись з археологічними пам’ятками, які разом з відновленими об’єктами складають основу музейної експозиції.
Перше, що можна спостерігати це великий камінь-жертовник у центрі, залишки вогнища, керамічні фрагменти зерновика, кубки та миски виготовлені з глини. У лівій частині печери представлено залишок лежанки з глини, нижня частина якої заповнена уламками керамічного посуду, верх змащений глиною, рівний та гладенький із залишками попелу, за думкою археологів це слугувало накопичувачем тепла. Також одними з цікавих експозицій є “Духовний світ трипільців”, де є можливість ознайомитись із жіночими статуетками, біноклевидним посудом, різноманітними амулетами. Наступною зупинкою є “Гончарна майстерня трипільського майстра” де створено весь технологічний процес ліплення та виготовлення кераміки, гончарна піч та вже готові вироби. “Трипільське хліборобство” у даній музейній експозиції представлено процес перероблення зерна на муку та подальша випічка хліба, через археологічні пам’ятки кам’яні зернотерки, а доповнюють все це миски та кубки наповнені зерном і мукою. А оригінальності підземному музею надають кам’яні скульптури, на яких люди виконують свої буденні справи(розпалюють вогнище або готують їжу).
Екскурсія
Потрапити у музей трипільської культури в печері “Вертеба” можна замовивши екскурсію організованою групою людей. Вартість від 10-ти осіб становить від 400 грн за домовленістю з екскурсоводом, дорослий квиток від 50 грн, дитячий 40 грн, інші послуги (сувенірна крамниця, консультація) оплачуються додатково. З собою необхідно мати ліхтарик, теплий одяг та мінімальний набір ліків. Дотримуватись правил поведінки, з якими ознайомлюють працівники музею та інформаційні таблички на вході. Заборонено відходити від групи, лізти у вузькі отвори та виносити гіпсові матеріали чи інші артефакти.
Адреса
Знаходиться печера у селищі Більче-Золоте що на Тернопільщині. Зручним способом дістатися буде власне авто у напрямку Е-85/М-19 у сторону Тернополя, діставшись Чорткова необхідно повернути ліворуч і рухатись автодорогою Т-2001. Або автобусним сполученням від обласного центру до села, від зупинки до печери пройтись пішки 10-15 хвилин.
Дізнатись додаткову інформацію, домовитись за відвідування підземелля можна за контактним номером +38 (035) 412 16 92.
Цікаві факти
Має печера Вертеба цікаві факти, серед яких:
-У печері мешкають такі види кажанів, які занесені до Червоної книги
-Під час війни у невеликій залі підземелля розташовувався штаб загонів УПА, де діяла їхня підпільна друкарня листівок.
-Унікальна діорама є гордістю Вертеби і дає можливість вивчити побут мешканців Трипілля, ознайомитись з посудом, знаряддями праці тощо.
-Знайденим залишкам людських кісток на території пам’ятки понад 6000 років (встановлено за допомогою ДНК технологій)
Україна є багатою на культурні, історичні, природні пам’ятки, які дають уявлення та інформацію про нашу історію та культуру як нації. Важливо цікавитись та відвідувати такі місця, розвиваючи свій кругозір, знання і туризм в нашій країні, приваблюючи туристів з інших країн унікальними місцями та археологічними знахідками, а головне гостинністю та добротою.
Більше про цікаві місця Тернополя читайте в категорії Туризм на нашому сайті.