Найбільший в Україні музей історії та вшанування пам’яті жертв політичних злочинів, відкритий 14 жовтня 1996 року.
Засновником музею був Ігор Гелета, краєзнавець, археолог, директор Інституту національного відродження. До нього приєдналися Венедикт Лавренюк, колишній директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Товариство політичних в’язнів і репресованих Тернопільщини та обласне товариство “Меморіал” імені Василя Стуса. Тоді ж було відкрито першу експозицію, яка розмістилася в невеликій кількості камер.Читайте далі, що є в музеї, його адреса, як доїхати.
Що цікавого подивитись в музеї
Сьогодні фонди та експонати музею розміщені у 28 камерах підземелля, де жорстокий НКВС знущався над тисячами українських патріотів.
Кожен експонат емоційно доповнює панораму багатовікової боротьби українського народу проти іноземних поневолювачів. На вівтар визвольної боротьби поклали свої життя: мученик більшовицького концтабору, Патріарх Української Греко-Католицької Церкви Йосип Сліпий, полковник Дмитро Клячківський – “Клим Савур”, командир УПА “Північ”, визначний провідник ОУН, Омелян Польовий – “Остап”, командир УПА 3-ї військової округи, Ярослав Старук – “Стяг”, референт ОУН та інші вихідці з Тернопільщини поклали вагомі внески на вівтар визвольної боротьби. Катерина Заліцька, представниця Українського Червоного Хреста; зв’язкова українського військового командира Романа Щевича Галина Дідик та багато інших невідомих бійців, які продовжують славну традицію стрільців-січовиків, героїв Крут, майдану та Холодного Яру.
Їхні фотографії, біографії та документація представлені в музеї.
Експонати
Загалом експонати стосуються безжального знищення нашого народу репресивним радянським режимом. До речі, екскурсія в музей політичних в’язнів проводиться завжди безкоштовно.
Всі експонати розповідають про голодомор в Україні, політичні репресії 1920-1950-х років та розстріли 1937 року в Сандольському окрузі, де більшовики розстріляли багатьох талановитих українських інтелектуалів, у тому числі й наших земляків (зокрема, відомого кінорежисера Леся Кульбуса та видатного вченого Степана Рудницького). Відвідувачі можуть дізнатися більше про боротьбу українських повстанців проти німецьких та більшовицьких окупаційних військ, макет криївки Постанського, реконструйовану зброю та обмундирування, картини, вишиті риб’ячими кістками з табору, серветки та інші особисті речі політв’язнів.
На виставці представлені ще два об’єкти:
- копія посмертної маски провідника ОУН Степана Бандери
- оригінал бронежилета провідника ОУН Ярослава Стецька.
Важлива частина виставки присвячена 1960-м і наступним поколінням з усієї України, які започаткували новий етап боротьби за українську державу. Багато з них були ув’язнені в таборі КДБ у Тернополі між 1945 та 1986 роками. Вже стало традицією, що кожного січня та жовтня члени Спілки Української Молоді та інших молодіжних організацій з різних регіонів України проводять день у колишніх камерах катівні, щоб вшанувати пам’ять своїх героїв.
В одному з підземель облаштовано каплицю, де проводяться релігійні служби та викарбувані імена тих, хто загинув у в’язницях комуністичного режиму.
Інформація для відвідувачів
- Адреса: м. Тернопіль, вул. М. Коперніка, 1
- Телефон: +38 (0352) 431215
- Графік роботи: щоденно 10:00-17:00, середа, понеділок — вихідні.
- Ціна квитків: безкоштовно.
Як дістатися до музею політичних в’язнів в Житомирі – Музей знаходиться в центрі міста, в будинку колишнього слідчого ізолятора. Дійти можна пішки, або ж скористатися місцевим транспортом.
Історико-меморіальний музей політичних в’язнів – це унікальне місце, яке повертає нас в страшні роки репресій, голодомору, часи знищення нашого багатостраждального народу. Без минулого – немає майбутнього. Кожен українець повинен знати історію своєї країни та пам’ятати, про ту ціну яку платили за незалежність України наші пращури. Тож відвідайте цей музей, віддайте шану героям та отримайте незабутні враження від побаченого.
Більше про цікаві місця Тернополя читайте в категорії Туризм на нашому сайті.