Тернопільщина – край багатий на мальовничі краєвиди, пам’ятки культури та архітектури, одним з таких місць є загадковий замок, оповитий багатьма легендами та загадками, цим самим привертає велику увагу як дослідників-вчених, так і туристів, котрі бажають поринути в ту атмосферу та побачити свою історію на власні очі. Чим цікавий Червоногородський замок, як дістатись і що подивитись розповімо далі у статті.
Історичний розвиток
Місцевість де розташований Червоногородський замок має своєрідний колір грунту, після дощу стає червоним, власне історики і вважають, що назва пов’язана саме з цим фактом. Перші дані про поселення згадуються у хроніці Биховця 1351-го року. У той період вперше на Тернопільщині з’являються дерев’яні укріплення, котрі збудували тогочасні власники земель родина Коростовичів, які на жаль були зруйновані після навали татар. У XVII столітті влада переходить до львівського каштеляна Миколая Даниловича, за його правління будується замок з вежами, які мали оборонне значення.
Фортеці довелось переживати важкі часи захоплення турецьким військом, а у 1778-му році взагалі був проданий князю Каролю Понінському, при якому було розібрано частину будівлі з вежами, замість них побудовано вищі, круглої форми та ренесансного стилю. Розробляв проект архітектор Юліан Захаревич зі Львова. Цікавим є те, що вони збереглись і до теперішнього часу. Історія Червоноградського замку була нелегкою, мала значний розквіт до Першої світової війни, розбудовувався палац в італійському стилі з терасою, величезним парком навколо, фонтаном, що збереглось до наших днів, проте з початком війни бастіон зазнав великих руйнувань, не піддавався відновленню, остання власниця Марія-Софія Любомирська намагалась підтримувати та проводити реставрацію, проте її сил було замало і будівля занепадала.
Остаточний крах відбувся під Другої світової, після завершення якої місто стало пустим, поляків було вивезено, а українські сім’ї не змогли там прижитись і донині місцевість залишається пусткою.
Екстер’єр
Замок в колишньому Червоногороді приваблював своїм стилем у якому був побудований, а саме класицизмі, круглі вежі з таємними ходами, в яких були дерев’яні сходинки на другий і третій поверхи, донині збереглись деякі їхні фрагменти. Син короля Понінського частину замку перебудував за власною ідеєю у неоготичному стилі. Великі вікна, гребені, нижні крила підняли на перший поверх, виднілась тераса з відкритою передньою частиною, що слугувала як вітальня, а також вздовж стіни змайстрували балкон з балюстрадою.
Цікавою особливістю також були підземні ходи, за переказами людей через які можна потрапити було у печеру “Джуринська”. За однією з легенд там жив монах, а сьогодні вона під охороною безголового лицаря, і називають її “Місце страшного суду”, вежа занурюється у туман, а тишу та спокій турбує лише шум води у водоспаді Джурин неподалік руїн. Навколо фортеці був парк площею близько 8 гектарів, засаджений різноманітними деревами, серед яких дуби, акації, липи, італійський сад дійти до якого можна було кам’яними сходами, оточений доріжками із квітів, а у центрі розташовувався фонтан.
Інтер’єр
Згідно світлин, письмових джерел, яким довелось зберегтись та дослідженням вчених інтер’єр палацу був елегантним, наприклад на фото можна побачити підлогу, яка покрита була паркетом, на стелі дерев’яна люстра оздоблена ліпниною, а порцелянові вироби зберігались у сервантах, кімнати прикрашали нюрнберзькі меблі.
Визначні місця
Відвідуючи Тернопільщину, туристів турбує питання, що можна подивитись у Червоногородському замку цікавого, крім красивих пейзажів відвідувачі матимуть можливість розглянути дві вежі, які наполовину цілі, а всередині все в аварійному стані, тому потрібно бути обережними і не ризикувати заходити. Також можна побачити Домініканський костел Вознесіння Діви Марії, точніше його залишки, але зберігся він краще ніж сам палац, можна лише уявити велич та вишуканість даної будівлі. На околицях фортеці можна помилуватись водоспадом Джурин, висота якого 16 метрів, на просторій території є місця з красивим видом для кемпінгу або пікніку.
Цікаві факти про Червоногородський замок
- Серед визначних подій, пов’язаних з фортецею можна відзначити:
- У стінах замку святкував своє весілля батько Богдана Хмельницького, Михайло.
- Особливості будівлі надають підземні ходи, якими можна потрапити у печеру “Джуринська”.
- Грунт у даній місцевості має після дощу червоно-бордове забарвлення, звідки пішла і назва поселення.
- Населення Червоногорода складали переважно поляки.
- Замок асоціюються з казковими “Двома вежами” як сазі “Володар перснів” Толкіна.
- На території палацу було розміщено теплицю де вирощували екзотичні квіти.
Червоногородський замок легенди
Поблизу фортеці протікає річка, завдяки якій колись утворився водоспад висота якого сягнула 16 метрів, згідно з легендою турецьким військам під час облоги вдалось відвести річкову воду, що і сприяло утворенню водоспаду. За іншим переказом на території містечка лісники та туристи можуть побачити примару, якою є молода дівчина викрадена і потім замурована живою у мури бастіону, а тепер вона являється та блукає на даній місцевості. Також за чутками під стінами закопано багато скарбів, але всі вони містяться у лабіринтах засипаних землею, тому знайти їх практично неможливо.
Як дістатись до Червоногородського замку
Доїхати до замку у Червонограді можна громадським транспортом або на власному авто. Маршрутним таксі потрібно прямувати до міста Заліщики, яке має сполучення з Тернополем, Чернівцями, Львовом, а звідти до поселення Нирки біля якого і знаходяться руїни фортеці. Власним транспортним засобом варто їхати автошляхом М19 (сторона Чернівців),у селищі Ворвулинці повернути праворуч на шлях Р24, згодом ще раз повернути на право і звідти вже будуть виднітись руїни на високому пагорбі.
Відвідавши замок у Червонограді можна поринути в безмежність та нашу історію. Подорожуйте Україною, відвідуйте її куточки оповиті загадковістю, легендами аби відчути та побачити все на власні очі і ці місця неодмінно залишать позитивні враження та гарний слід у вашому серці.
Більше цікавого про Туризм на Тернопільщині читайте на нашому порталі.