Життєвий шлях Соломії Крушельницької вартий того, щоб про нього знімали фільми, писали романи та документальні розповіді, адже на долю цієї жінки випало чимало випробувань, через які доводилось йти до великої слави та всесвітнього визнання. В даному дописі детальніше розповімо чим відома Крушельницька, її шлях до творчого визнання.
Біографія Соломії Крушельницької
Видатна співачка народилась 23 вересня 1872 року, у селі Білявинці, що на Тернопільщині. Батько майбутньої легенди був священнослужителем, отець Амвросій мав досить прогресивні погляди та висловлювання, за що його часто переводили на службу у різні місця, тому все своє дитинство Соломія провела у селищі Біле. У родині було 8 дітей, серед яких шість дівчаток та два хлопчики, росли діти у люблячій родині, де привчали любов до Бога та ближніх.
Освітня діяльність
Задатки до співу у дівчини проявились досить в ранньому віці, у сім’ї існувала традиція співів та домашніх вистав, де Крушельницька проявляла себе по-особливому талановито. З 10-ти років співала у хорі “Руська правда”, де стала солісткою, а деякий час навіть керувала ним. Згодом, дівчина їде до Львова де проходить відбір до Львівської консерваторії, але не все так легко вдалось пройти, адже термін подачі документів завершився, проте не втрачаючи надій, дівчині вдається вмовити професора послухати її, вражений красою та тембром голосу Крушельницьку зараховують поза конкурсом. Завершує навчання майбутня оперна співачка Соломія Крушельницька у 1893 році зі срібною медаллю. Навчання продовжує у знаменитих міланських педагогів, серед яких Фауст Креслі, професор Конті, всі досвідчені майстри активно розвивали голос дівчини, працювали над октавами тощо.
Крім співочого таланту, Соломія вивчала іноземні мови, вільно володіла українською, польською, іспанською, французькою, італійською мовами. Вільний від навчання час проводила у театрах, музеях, відвідувала оперні вистави та сама брала активну участь у концертах музично-драматичної школи.

Мистецька діяльність
Творчий шлях Соломії Крушельницької розпочався з дебютної ролі у партії Гастано Доніцетті “Фаворитка”. У 1898-1902 роках стала примадонною Варшавської опери. Першими успішними стали гастролі на найкращих світових оперних сценах Парижу, Риму, Мілану, Флоренції, Відні, Берліні тощо. Серед репертуару було багато партій (близько 63) іноземних композиторів. Історичною подією став порятунок опери “Мадам Батерфляй” українською співачкою, на той час композитору порадили звернутись за допомогою до Крушельницької, яка погодилась і запропонувала внести зміни у виставу, а саме з двох актів зробити три. Виступ Крушельницької став неймовірним тріумфом у Брешії, де її понад 17 разів викликали на сцену. Блискучими були та виступи у венгерівських операх, особливо роль Брунгільди із “Валькірії”, для опанування потрібної техніки співачка їде у Відень, де бере приватні уроки у професора Генебареха. Всі концерти обов’язково завершувала українськими піснями, прославляла мову, культуру творами Лисенка, Людкевича. Завершення блискучої кар’єри припало на 1920 рік, востаннє Соломія заспівала у неапольському театрі свої улюблені твори Ріхарда Вагнера “Лорелея” протягом кількох років проводила камерні концерти, повністю оперну сцену змінила на камерно-музичне мистецтво у 20-х роках.
Після смерті чоловіка приїздить у Львів до сестри, звідки в Італію більше не повернулась, адже її застала Друга світова війна і через зламану ногу жінка довго була прикута до ліжка. Тривалий час зірка світового масштабу залишилась без роботи й лише у 1946 році вдалось очолити місце професора Львівської консерваторії, де старанно ставилась до своєї роботи, з турботою та любов’ю відносилась до кожного учня, називала їх “дітками”. Померла Соломія Крушельницька 16 листопада 1952 року, похована на Личаківському цвинтарі.

Відомі виступи Соломії Крушельницької
Серед тріумфальних виступів зірки опери є “Аїда”, “Фауст” автора Гуно, “Кармен” Бізе, всі концерти охоплювали публіку захватом, неймовірними емоціями, проте вершина слави була пов’язана з італійським композитором Джакомо Пуччіні, коли дівчина врятувала виставу і підняла Джакомо на пік популярності. Слава та успіх не давали забувати про своє українське походження, у своїх виступах підносила мову, свою національність та українську культуру через твори вітчизняних композиторів. За роки своєї музичної діяльності отримала чимало нагород, серед яких звання “Вагнерівська примадонна”, 1951 рік Заслужена діячка мистецтв УРСР, 1952 рік звання “професорки” тощо.
Соломія Крушелиницька: особисте життя
Оперна діва ніколи не була обділена чоловічою увагою, проте вона мала образ “неприступної фортеці” відмовляючи у пропозиції руки та серця. Але доля склалась інакше, у Неаполі 1906 року під час одного із виступів через стан здоров’я співачка змушена була скасовувати концерти та скасувати всі контракти, за що керівники закладу подали до суду, захищав її у суді адвокат Чезаре Річчоні, між ними виникли почуття, згодом він став її єдиним чоловіком. Поселилось подружжя у місті Віареджо, звідки був родом коханий Крушельницької. У 1936 році Соломія овдовіла, після чого повернулась у Львів до сестри, де і провела свої останні роки життя.

Цікаві факти
- Співачка володіла різноманітним репертуаром, який включав в себе понад 60 партій у світових операх різними мовами.
- Соломія Крушельницька володіла більше ніж 8-ма мовами світу, що дозволяло легко спілкуватись з людьми у різних країнах.
- Голос оперної діви був унікальним: сопрано широкого діапазону у 3 октави
- Під час одного виступу співачку викликали на біс понад 17 разів
- Останній раз Крушельницька заспівала у Львівській філармонії у віці 77 років.
Висновок:
Своєю невтомною працею, терпінням, Соломії Крушельницькій вдалось досягти колосального успіху у сфері культури та мистецтва, популяризуючи при цьому свою національність, культуру та історію. Співачка стала прикладом для наступних поколінь українського народу. Вивчайте та пам’ятайте творців, котрі творили культурну історію, прославляючи Україну, мову та націю у всьому світі.
Більше про історію Тернопіля читайте за посиланням.