Тернопільщина є батьківщиною багатьох славетних людей, що успішно та гідно представляли нашу державу на міжнародній спортивній арені.
Одним із таких спортсменів став Андрій Пушкар – видатний український спортсмен-рукоборець, що виборював першість на світовому олімпі з армспорту 15 разів. Цьому легендарному чемпіону, який став гордістю не лише міста Тернопіль, але й усієї України, вдалося прожити недовге, проте дуже яскраве життя.
У подальшому тексті викладена біографія Андрій Пушкаря, розповідається про його карколомну спортивну кар’єру та висвітлюються сторінки приватного життя відповідного силача. Стаття також містить спогади його вихованців та інші маловідомі факти про цього всесвітньо відомого армреслера.
Андрій Пушкар: дитячі та юнацькі роки
Місцем народження майбутнього чемпіона став Кременець Тернопільської області. Він з’явився на світ у 1985 році, 6 серпня.
Мріяти про кар’єру спортсмена-силача Андрійко почав з одинадцятирічного віку, після перегляду фільму «Команда». Головну роль у цій кінострічці виконав Арнольд Шварценегер.
Наміри сина знайшли підтримку його батька Анатолія, що в молодості теж здобував успіхи на спортивній арені, маючи до цього хист і здібності. Проте розпочинався спортивний шлях Андрія Пушкаря непросто.
Гучна заява хлопчика, що він стане чемпіоном світу, у його тата спершу викликала тільки сміх. Але батько пояснив, що для досягнення такої мети знадобиться неабияка наполегливість та роки тренувань.
І майбутній спортсмен почав самовіддано тренуватися. Першими його захопленнями було метання ядра та паверліфтинг. А пізніше хлопець обрав армспорт – таку назву має рукоборство, вид настільної боротьби однією рукою з супротивником.
Відомо, що історія відповідного силового виду спорту налічує понад дві тисячі років, але офіційний статус цей вид єдиноборства отримав приблизно півсотні років тому.
У період 90-х років родина хлопчика, як і більшості українців, переживала фінансову скруту, а талановиті спортсмени розраховувати на підтримку держави не могли.
Щоб заробити собі на необхідне якісне високобілкове харчування, без якого необхідна спортивний формат й чемпіонська кар’єра Андрія Пушкаря була б неможливою, хлопець чергував тренування з фізичною працею. Він працював вантажником на залізниці та займався копанням траншей під трубопроводи.

Перші й подальші досягнення Пушкаря
Перше змагання, учасником яких став майбутній чемпіон, проходило в його рідному містечку Кременець. Під час цього турніру хлопчині вдалося підняти 70-кілограмову колоду понад півсотні разів.
У чотирнадцятирічному віці Андрію вперше вдалося перемогти свого батька. Невдовзі після цього юний армреслер став переможцем чемпіонату Тернопільщини.
А заволодіти кубком України йому вдалося в 17 років.
З 2003 року юний силач стає учасником турнірів міжнародного рівня. Уже через три роки відбулася подія, що стала в його кар’єрі вирішальною. Пушкар виявися лідером чемпіонату у дорослій категорії. Відбувалися ці змагання в місті Манчестер – головному мегаполісі Північної Англії.
Так наполегливий син виконав дану батькові обіцянку, чим надзвичайно пишався.
Проте хлопець мріяв йти далі – здобути титул чемпіона світу в надважкій вазі. Щоб досягти цієї мети, тернопільському рукоборцю довелося тренуватися майже два десятиліття. П’ять спроб підкорення вершини світового олімпу в цій високій спортивній номінації для нього виявилися марними.
А найголовніший тріумф, пов’язаний зі здійсненням мрії всього його життя, чекав спортсмена у 2016 році. Тоді український армреслер Андрій Пушкар став абсолютним чемпіоном світу серед професіоналів у надважкій вазі в американському місті Лас-Вегас.
Вирішальною для спортсмена стала перемога, здобута в результаті поєдинку з суперником із Казахстану, Дмитром Трубіним.
На рахунку Андрія – 200 медалей, здобутих на всеукраїнських турнірах, перемоги на 16 чемпіонатах Європейського контенту та 15 чемпіонатах світу. А ще йому вдалося сім разів ставати володарем найпрестижнішої нагороди – Кубку світу серед професіоналів.
У 2006 році видатний рукоборець отримав звання заслуженого майстра спорту України, а з 20-річного віку він поєднував участь у міжнародних змаганнях з тренерською роботою.

Особисте життя Андрія Пушкаря та тренерська діяльність
Вищу освіту цей легендарний чемпіон отримав в Кременецькому обласному гуманітарно-педагогічному інституті імені Т. Шевченка. Також він успішно закінчив Тернопільський національний економічний університет. Спортсмен навчався в цьому виші на факультеті обліку й аудиту.
Даючи представникам ЗМІ інтерв’ю, чемпіон неодноразово наголошував на власній патріотичній позиції. Переїзд з Україні за кордон для постійного місця проживання він ніколи не розглядав.
Андрій був одруженим та щасливим у шлюбі. Його кохану дружину звали Світланою. Ця жінка народила Пушкареві сина Лева.
Паралельно з власними тренуваннями, Пушкар тренував дітей. Власний тренажерний зал для них він відкрив на першому поверсі будинку, в якому мешкав сам. Також армреслер займався тренерською роботою в центрі фізкультури Тернопільського університету.
Він відомий як президент федерації з армспорту міста Тернопіль.
У 2015 році Андрій Анатолійович був відзначений званням лауреата номінації «Разом з олімпійцями» конкурсу «Герої спортивного року Тернопільщини».
Обірвалося життя чемпіона раптово. Він загинув в результаті автокатастрофи 14 листопада 2018 року. Сталася ця аварія на території Рівненської області, на автотрасі Київ-Чоп. ДТП відбулося випадково – через те, що водій, не впоравшись із керуванням, виїхав на смугу зустрічного руху і був збитий вантажівкою.
У цьому «Сітроєні» під час аварії знаходився Андрій Пушкар, його «партнер по цеху» Олег Жох та батько цього рукоборця.
Трагічна загибель чемпіона сталася за два дні до поєдинку, що мав відбутися між ним та Денисом Ципленковим. Цей черговий важливий для Пушкаря турнір повинен був проходити в рамках Кубку світу «Злотий Тур».

Цікаві факти про Андрія Пушкаря
Відомо, що коли цей хлопець в 14 років уперше переміг свого тата, його вага складала 70 кг, а батько Андрія тоді важив 105 кг.
У дитинстві Андрійко тяжко хворів – він був астматиком. Йому докучали тяжкі приступи цієї хвороби дихання, від яких хлопчика могли врятувати тільки внутрішньовенні ін’єкції. Намагаючись покращити здоров’я сина, батько його став залучати до різних видів спорту – ходьби, бігу та плавання.
У відкритих водоймах Андрій плавав разом з татом з травня по жовтень. Така оздоровча методика дозволила побороти хворобу.
Про існування армреслінгу як виду спортивної, професійної боротьби та світової Федерації з армспорту хлопець дізнався під час участі у всеукраїнських сільських спортивних іграх.
Вихованці Пушкаря тяжко пережили загибель свого тренера, якого вони всі дуже шанували та любили.
Для цих дітей та юнаків чемпіон був не просто строгим наставником, а добрим та щирим другом, що переймався за успіхи й спортивні досягнення кожного зі своїх підопічних.
Учні Андрія Анатолійовича успішно брали участь у всеукраїнських турнірах. Наприклад, його вихованцю Сергію Корнафелю вдалося вибороти першість на чемпіонаті України у вазі до 90 кг і 2017 році.
Підопічні чемпіона були в захваті від особистісних якостей свого наставника – особливо їх дивувала цілеспрямованість та наполегливість тренера. Вона мотивувала вихованців прагнути до його рівня.
У 2016 році армреслер отримав відзнаку Президента України – йому глава держави особисто вручив ювілейну медаль «25 років незалежності України».
Нагороди міжнародного рівня Пушкар отримав у понад 30 країнах.
Після того як помер батько легендарного спортсмена, Андрій Пушкар започаткував у рідному місті Кременець щорічні турніри на честь вшанування його пам’яті. Ці змагання проводилися 9 років поспіль. Називався відповідний турнір «Кубок Західної України з армспорту». Щорічно в ньому брали участь більш ніж 150 спортсменів різного рівня.
Після загибелі чемпіона світу в Тернополі за ініціативи його друзів та учнів було проведено чотири змагання у його пам’ять. Датою проведення першого з цих турнірів стало 18 лютого 2019 року.
У 2020 році в Кременці був проведений черговий пам’ятний турнір «Кубок Пушкаря 2020».

Деякі дивовижні факти про Андрія Пушкаря стали відомими широкому загалу вже після його загибелі. Відомо, що попри здобуті численні чемпіонські титули, славнозвісний армреслер не дуже любив афішувати власне особисте життя та був людиною, невибагливою в побуті.
Більше про спорт у Тернополі читайте за посиланням.