Україна – країна багата на культурні, історичні пам’ятки, цікаві та визначні місця, а також на привітних та доброзичливих людей. Одними з таких цікавих місць є печери, де можна пізнавально, цікаво провести час. У даній статті розглянемо підземний світ Тернопільського краю, скільки печер в Тернопільській області, як дістатися тощо.
Печери Тернопільщини: ТОП 5
На території Тернопільської області знаходиться більше сотні печер і за своєю красою їх відносять до унікальних пам’яток в Україні. Свіже повітря, різнокольорові та різноманітні кристали все це так приваблює туристів. Вибір екскурсії в печери Тернополя є складним, зважаючи на велику кількість печер. Проведемо підбір найцікавіших підземних місць, серед яких:
Млинки
Гіпсова печера на Тернопільщині є найпопулярнішою серед туристів та екстремальною. Багато років тому біля печери розташований був водяний млин, що і дало назву даному поселенню, проте згодом об’єдналися з більшим поселенням Залісся. Підземелля має маршрути різної складності та особливі місця, які отримали назви “Лисячий хід”, “Чортове горло”.
Щоб побачити красиві кристали доведеться пройти чимало перешкод, проте це того варте, від побаченого захоплює дух. Підійде для тих, хто любить екстрим та осіб, які вирішили вперше відвідати такі місця.
Знаходиться печера у селищі Залісся, Чортківського району, Тернопільської області.
Замовити екскурсію печерами Тернопільщини можна зв’язавшись з представниками клубу “Кристал” за номером 067 36 95 671
Вертеба
Печера-музей, яка має назву “Наддніпрянські помпеї”. Власник, який опікувався цими землями Ян Малевський під час полювання натрапив на цікаві місця та відкрив дану печеру, згадуються ці події у 1823 році. При вході у підземелля було багато керамічних виробів невідомої на той час культури, згодом дослідники довели, що всі знайдені речі належали до трипільської культури.
Довжина підземних ходів становить 9 кілометрів, всі вони є одноманітними, тому там легко можна заблукати. За деякими джерелами під час Другої Світової війни у печері переховувались євреї та воїни УПА, де вони вчились стріляти, свідченням цього є на одній із стін білі цятки, швидше за все сліди від куль. Нині у Вертебі розташований перший у світі та в Україні музей під землею, де знаходяться археологічні пам’ятки трипільської культури та неоліту, представлені експонати трипільського посуду, різноманітних скульптур, а також є особливий лабіринт “Кам’яна соломка” стеля якого вкрита заростями сталактитів.
Знаходиться печера Тернопільської області у селі Більче-Золоте, Борщівський район, замовити тури у підземелля можна у завідувача Борщівського краєзнавчого музею.
Кришталева
Перлина Придністровського Поділля довжиною 27 кілометрів. Відвідавши печеру на Тернопільщині можна побачити унікальні лабіринти котрі мають зали-палаци з неймовірною природною красою, а саме гіпсові кристали, сталактити та сталагміти. Відкривачем та дослідником печери є спелеолог Ржечинський у 1721 році.
Під час Другої Світової війни там переховувались воїни УПА, яких представники НКВД хотіли знищити підірвавши вхід до підземелля. Відновити вхід вдалось на початку 60-х років, з того часу стали популярними паломництва дослідників, туристів.
Гіпсова печера на Тернопільщині є доступною для туристичних турів, має спеціально прокладені та оснащенні освітленням маршрути, а для подолання лабіринтів не потрібно докладати багато фізичних зусиль.
Розташована Кришталева печера у селищі Кривче, Борщівський район, Тернопільська область, а замовити екскурсію можна у завідувача даного підземелля за номером 097 27 57 247.
Оптимістична
Печера Оптимістична є найдовшою гіпсовою печерою у світі та Євразії, за що віднесена до “Книги рекордів Гіннеса”. Відкрили печеру спелеологи Львівського клубу “Циклоп” у 1966 році. Являє собою лабіринт довжиною 250 кілометрів, який утворився за допомогою горизонтальних ходів та галерей, що залягають на глибині 20 метрів під землею.
Виділяють 10 ходів, які відрізняються за розміром, напрямом. Подекуди у печері трапляються невеликі озерця, має багато гіпсових кристалів, осипні, водні уламки, температура у підземеллі коливається від +8 до +10 градусів, мінеральний намул, іонізоване повітря надають особливих лікувальних та рекреаційних цілей. До нині дане підземелля вивчене не до кінця і залишається загадкою.
Розміщена Тернопільська печера у селі Королівка, Борщівський район. Відвідати підземельне місце можна зв’язавшись з спелеологічним клубом “Циклоп” 097 225 58 77.
Озерна
Єдина на Поділлі мальовнича печера, яка має підземні озера, які займають третину загальної площі підземелля. Має ще одну назву лабіринт Блакитних озер, вперше назва була згадана у 1940 році, де переховувались євреї від переслідувань нацистів. Умовно печера має декілька залів, які мають свою назву.
Дане підземелля відкрите переважно для дослідників і потребує спеціального спорядження, щоб подолати водні перешкоди, а також компас, теплий одяг та водонепроникне взуття. Знаходиться печера у селищі Стрілківці, Борщівського району.
Корисні поради
Варто пам’ятати, що для комфортної та безпечної екскурсії потрібно мати:
– ліхтарик (краще обирати такий, який кріпиться на голові, щоб руки були вільні)
– головні убори (хустка, шапка, баф)
– теплий одяг
– водонепроникне взуття
– компас
А найголовніше досвідчених та обізнаних поряд спелеологів або провідників.
Підземелля багато років тому так і зараз приваблюють своєю таємничістю, величчю та неймовірною природною красою багатьох людей, які хочуть заглибитись в цікаву історію та атмосферу, пізнати підземний світ та отримати позитивні та захоплюючі враження. Але потрібно пам’ятати, щоб екскурсія у печери Тернопільщини була комфортною необхідно дотримуватись правил та порад спеціалістів та спелеологів. Пізнавайте Україну відвідуючи культурні, цікаві та пізнавальні місця.
У попередній статті ми писали про водоспади Тернопільщини – рекомендуємо ознайомитись.