Кришталева печера – найбільша гіпсова печера в Україні. Знаходиться в с.Кривче на Тернопільщині. Свою назву отримала завдяки гіпсовим відкладенням різнокольорових кристалів. Печера є видатною геологічною пам’яткою природи. Особливістю печери є підвищена іонізація повітря та води, через це тут майже немає патогенних організмів. Під час досліджень нещодавно було знайдено мінеральний болотний мул і воду. Проте на цьому корисні цікавинки про Кришталеву печеру не закінчуються.
Історія створення Кришталевої печери
Кришталева печера залишалася невідомою аж до XVIII ст. Печеру відкрив монах Габріель Жачинський. Він видав працю ”Натуральна історія королівства Польського”, де міститься перша згадка про печеру. Вона датується 1721 роком. В той час дійти до неї можна було лише сходами. Пізніше зміг дати їй повний опис відомий український історик Грушевський у монографії ”Про печери від Карпат до Балтики”.
Згодом про нові відкриття всі забули. В 1930-х роках проводились дослідження Кришталевої печери й складено карту підземних ходів. Краєзнавці змогли зберегти цю унікальну пам’ятку природи та проклали екскурсійний маршрут. Саме тоді її стали активно відвідувати туристи.
У часи Другої світової війни печеру було повністю занедбано, вхід до неї зруйновано. Подейкують, що в печері переховувались українські бійці. Вони закачали в печеру газ, а коли покидали її, підірвали вихід. Місцеві спелеотуристи відкопали його знову. Дослідники вперше здійснили повне проходження Кришталевої печери та склали план і замальовку довжелезного лабіринту. Пізніше був ретельно обладнаний вхід до печери й відновився масовий потік туристів до підземного дива. Станом на сьогодні їй надано особливого статусу геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення.
В чому унікальність кришталевої печери?
Геологічна пам’ятка Кришталева печера на Тернопільщині утворилась близько 20 млн років тому внаслідок потоку підземних вод. Дивовижно, що у печері підвищена вологість – 95 %, а температура тримається сталою на рівні 10-12 градусів. Повітря іонізоване, практично повністю відсутні бактерії. Всередині печера виблискує різноманітними кольорами – білим, червоним, жовтим, рожевим та коричневим відтінками. Завдячуючи цим промінчикам вона і має назву ”Кришталева”. Ці кристали утворюють найрізноманітніші фігури та зображення і починають смеркати в тіні. Довжина печери становить 23 км, ширина ходів до 2 м, а середня висота – 3,5 м. Лабіринт є доволі легким та просторим для проходження. Туристичний маршрут в кілька разів коротший і складає 2,5 км. Екскурсії тривають не більше години-півтори, однак за цей невеликий проміжок часу ви можете дізнатися багато цікавого про дослідження місця, історію та культурне значення пам’ятки.
Досвідчений гід розповість кілька захопливих легенд, пов’язаних з Кришталевою печерою. Одною з таких є розповідь про Богоматір. Місцеві жителі стверджують, що колись бачили її у підземних ходах. Один чоловік навіть відправився в печеру, щоб побачити на власні очі, проте після цього так і не повернувся. Інша небилиця розказує про турецького пашу, який сховав усе загарбане майно під прикриттям золота під скелею. Знайти його так і не вдалося. Пізніше люди стали шукати скарб в Кришталевій печері. І хоча всі пошуки виявилися марними, жителі Тернопільщини вважають, що золото все ж там.
Кришталевий лабіринт відносять до печер динамічного типу. Це пов’язано з її властивостями та сталому клімату, коли сповільнюються всі процеси старіння живих організмів. Єдиними мешканцями печери є кажани. Летючі миші полюбляють зимувати в таких місцях з теплим кліматом, де панує свіжість і волога. Тут живе найменший в Україні вид рукокрилих – нетопир-карлик, який може з легкістю поміститися в сірниковій коробочці. Також тут можна побачити вечірницю нічну, вуханя рудого та широковуха звичайного. На дотик тіло кажанів холодне та вогке. Багато місцевих відносяться до цих тваринок вкрай негативно, і вважають їх провідником ночі, проте вони є дуже корисними, бо вдень з’їдають безліч шкідливих комах. Інших живих організмів тут немає, хіба що випадково заповзе якась ящірка чи залетить птах, шукаючи прихисток на ніч.
Цікаві факти про печеру
1. Кришталева печера є одною з найбільших печер у Європі. Окрім значних розмірів, вона особлива тим, що тут знаходиться 3 види різних кристалів, які в темряві світяться найрізноманітнішими кольорами.
2. Вхід до печери розташований на крутому схилі. Трішки вище відкривається мальовничий вид на тернопільський край.
3.Перші 500 метрів є штучно прокладеним тунелем. Його стіни виблискують гіпсом, що нагадує листя папороті, а підлога – шкіру крокодила.
4.Всі зали мають свої оригінальні назви: Голова бика, рука Господаря, Ящірка.
5.Найбільший зал у Кришталевій печері – Брил. Це просторий коридор, де містяться унікальні розписи на стінах кам’яних брил.
6.Місце має потужне енергетичне поле та володіє лікувально-оздоровчим потенціалом. Тут підвищений рівень озону, що допомагає хворим на астму. Чарівний камінь-анальгін можна прикласти до голови, і біль швидко мине.
7.За легендою, щоб здійснилось бажання, необхідно знайти камінь з бантиком. Він виконає будь-яку вашу забаганку.
8.Для того, щоб утворився всього 1 міліметр кристалів потрібно 150 років з незмінним кліматом. Від звичайного подиху людини їх ріст може зупинитися.
Де знаходиться Кришталева печера?
Гіпсова печера розташована в селі Кривче Борщівського району Тернопільської області. До неї просто дістатися автобусом, який прямує з Борщова до Млину-Подільського. На відстані 19 км від Борщова, за Кривченським замком потрібно повернути праворуч. Неподалік від неї є кілька закладів громадського харчування і місце для паркування.
Екскурсії в Кришталеву печеру
Вхід у підземний лабіринт відкритий щоденно, крім понеділка. У вівторок-середу екскурсії проводять з 10:00 до 17:00, а з четверга по неділю – з 10:00 до 18:00. Тривалість – до 1 год 20 хвилин.
Вартість відвідування печери становить: з дорослого – 60 грн, а з дитини – 50 гривень. Максимальна кількість чоловік у групі – 15.
Тел: 096 828 98 94; 068 629 10 13.
Кришталева печера вражає своєю дивовижністю та загадковістю. Всі хто побував тут, відзначають, що це місце є цікавим екскурсійним об’єктом Тернопільщини. Вона володіє таємною силою підземних камінців, а її ходи наповнені надзвичайними оповідями та легендами. Все це робить печеру особливою для відвідувачів з усієї України, які приїжджають сюди, щоб на власні очі побачити Кришталеве підземне диво.
Більше інформації про Тернопільські печери можна знайти у статті.