Тернопіль – досить красиве місто, яке приваблює туристів. Є чимало стереотипів про нього, але все ж обласний центр Тернопільської області – це сучасне, стильне і досить комфортне місто, яке з кожним роком все більше розвивається.
Цікаві факти про Тернопіль
1. Чому Тернопіль файне місто?
Поняття про те, що Тернопіль – файне місто з’явилося у 1994 році, коли гурт «Брати Гадюкіни» випустили пісню з однойменною назвою. Вона увійшла до альбому «Було не любити» і моментально стала популярною. А з 2013 року у місті проходив фестиваль «Файне місто».
2. Подарунок від американського мультимільйонера Тернополю
У 2002 році у скверику біля драматичного театру у Тернополі стоїть скульптура «Випадкова зустріч». Спочатку на лавочці сиділи дві подруги та розмовляли, але приблизно у 2003 році одну з жінок вкрали. До цього часу металева жінка сидить одна, адже її подругу не знайшли.
Де ж взялася скульптура у Тернополі? Мільйонер Джон Зворжек якось працював у Тернополі. Він показав чиновникам альбом зі скульптурами Стюарта Джонсона. Таким чином була обрана «Випадкова зустріч». Скульптор побачив краєвиди Тернополя і був вражений його красою. А також пообіцяв, що витвір мистецтва досить швидко з’явиться у місті. Композиція коштувала 100 тисяч доларів і була найдорожчою в колекції скульптора. Саме Тернопіль став першим європейським містом, де стоїть скульптура Джонсона. Адже до того вони були у США та Японії. Місце розташування скульптурної композиції обирав Джон Зворжек.
3. Найдовша печера Євразійського континенту
За 94 кілометри від міста Тернопіль розташована найдовша печера Євразії – Оптимістична. Знаходиться у Чортківському районі. Ця гіпсова печера вважається однією з найдовших у світі. Загальна відстань ходів – 267 кілометрів.
Глибина – приблизно 80 метрів. Була відкрита в кінці 60-х років минулого століття. Складається з 15-ти районів. Має кілька озер. Щороку її відвідує велика кількість туристів.
4. Перший підручник мовою есперанто
У 1907 році у Тернополі був створений перший підручник з мови есперанто для українців. Це зробив Михайло Юрків. Він на сторінках видань мовою есперанто розказував про важливість української мови та самовизначення для українців. Видання підручника есперанто для українців стало своєрідним містком між діалектом і його трансформацією в повноцінну мовну одиницю.
5. Перша еротична газета в Україні
З 1992 року у Тернополі видавалася еротична газета «Пан +пані». Першим редактором був Зиновій Фрис. Газета випускалася як додаток до тижневика «Заповіт». З 1994 року виходила ще і Pani and Pan. Вони існували до 1996 року. У 1998 році еротична газета припинила своє існування.
6. Перше в Україні Співоче поле
Його відкрили у червні 1986 року до республіканського свята народної творчості. Воно тоді проходило у Тернополі. Сцена розрахована на 1200 артистів. Розміститися можуть 10 тисяч глядачів. Тут виступали кращі народні хори. Щороку на Співочому полі проводяться якісь фестивалі.
7. Пам’ятник Сталіну
Під час Другої світової війни місто було практично зруйноване, тому тут майже не лишилося давніх пам’яток. У кінці 40-х – на початку 50-х років був встановлений один із перших пам’ятників Сталіну. Він знаходився на місці, яке близько розташоване біля сучасного театру.
Там була цегляна арка. Пізніше його перенесли праворуч від нинішнього драмтеатру. А потім першим в Радянському Союзі місто започаткувало традицію знесення скульптур Сталіну. А в старому парку був також маятник Леніну і Сталіну.
8. Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці
Одна з найбільших пам’яток міста. У 1749 році Юзеф Потоцький заснував римо-католицький костел. Перша назва храму – костел Вінсента Феррера. У 1820 році його передали єзуїтам. У 1851 році у цьому соборі побував імператор Франц Йосиф. На початку 20 століття собор реставрували.
У 1944 році костел був практично зруйнований. Його відновили аж в кінці 50-х років.
Під храмом є підземелля, які можуть вести до різних частин Тернополя. Біля собору розташований пам’ятник Йосипу Сліпому. Це перший храм на Заході України, де літургія почала звершуватися англійською мовою.
9. Оноре де Бальзак зупинявся у Тернополі
Відомий французький письменник був тісно пов’язаний з Україною. Адже в Бердичеві жила його кохана Евеліна Ганська. У вересні 1848 року Бальзак їхав у село Верхівня і по дорозі зупинявся у містечку Вишнівець неподалік Тернополя. Він 4 дні гостював у палаці князів Вишневецьких, де жила Анна Мнішек, яка була дочкою Ганської. Письменник порівняв Вишнівець із Версалем, пропонував будувати тут ставки, залізницю та суконну фабрику.
10. Футбольна команда «Нива»
Заснований клуб у 1978 році і яскраво представляє місто. Команда займає різні місця у турнірах. Найбільшого успіху вона досягала у 90-роках. Тоді у 1997-1998 роках вона займала 7-ме місце. А у 1985 році «Нива» обіграла «Динамо».
Більше цікавої інформації про місто Тернопіль та Тернопільську область читайте на нашому сайті.