Тернопіль – мальовниче місто повне пам’яток архітектури. Спорудою з незвичною історією та красивою архітектурою є вілла Грабовського. Читайте далі вілла Грабовського Тернопіль, що цікавого.
Вілла Грабовського історія
Кінець 19 століття – час процвітання та стабільності, що характеризується ідеями Просвітництва, в якому, здавалося, всі проблеми та труднощі були подолані й відкрилося світле майбутнє. Міста на східних окраїнах Австро-Угорської монархії в цей період стрімко розвивалися. Тернопіль не був винятком.
Тернопіль
У північній частині середмістя, де майже нічого не було, за кілька років з’явилася вулиця, забудована розкішними приватними будинками та релігійними громадами.
Олександр Грабовський з дружиною прожили тут понад чверть століття, переживши жахіття Першої світової війни та перехід до польського громадянства. Тут виросли його сини Малін і Юрій, а старша, Малін, яка багато років працювала адвокатом, успадкувала фамільний будинок після смерті батьків на початку 1920-х років.
Фронтон колишньої вілли Грабовських у Тернополі
Невдовзі після анексії західноукраїнських територій Радянським Союзом її сім’я була змушена емігрувати до Польщі.
Колишній будинок Грабовського був улюбленою резиденцією комуністичної партійної еліти протягом кількох років після війни. Десятиліттями ця будівля місцевого значення була огороджена високими парканами і приховувала таємниці приватного життя тернопільських високопосадовців.
Після розпаду радянської імперії (1990-ті роки) давні правила, що регулювали успадкування майна партійною елітою, були забуті, а архітектурна перлина на вулиці Івана Франка в Тернополі перейшла у комунальну власність і використовувалася як бібліотека.
Відтак, зала колишньої родинної резиденції тепер є частиною міської дитячої бібліотеки № 2, яка знайомить юні уми нового покоління тернополян з мудрістю, добром і вічністю, відображеними на сторінках тисяч книг.
Архітектура
Вілла лікаря Олександра Грабовського розташована на одній з вулиць історичного центру Тернополя та відрізняється від своїх сусідів легкістю класичної форми і відносно невеликим об’ємом (40 м х 15 м) одноповерхового периметру.
Світлий цегляний фасад перекритий скромними прибудовами (бічним двориком і центральною терасою), що створює враження великого простору.
На особливу увагу заслуговує центральний фасад будівлі з композитними колонами і доповнюючими їх пілястрами, складний ліпний карниз, декоративне оформлення подвійних стрічкових вікон колишнього головного входу, симетричні одномаршові терасові сходи і скромний аттик, витончена балюстрада і квіткові отвори на центральному фронтоні.
Де розташована вілла Грабовського
Адреса: с. Тернопільська обл., Україна, Тернопіль, вулиця Івана Франка, 21.
Телефон: (0352) 22-45-91.
У місті поверніть на вулицю Голола на головній дорозі (Бережанська – Руська – Степана Бандери) у напрямку залізничного вокзалу і рухайтеся вулицею Качали до вулиці Івана Франка, яка йде паралельно їй. Громадським транспортом доберуться до залізничного вокзалу Тернополя та пройдіть пішки близько 10 хвилин вулицею В’ячеслава Чорновола до вулиці Івана Франка, де розташований колишній будинок Грабовського.
Сьогодні Тернопільська вілла Грабовського є пам’яткою архітектури, що перебуває під охороною держави, і в ньому розміщується Тернопільська дитяча бібліотека № 2, а віднедавна – Тернопільський літературний музей.
Більше про цікаві місця Тернополя читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.